Bel kayması bir omurun diğer bir omur üzerinde kaymasıdır. Genellikle yetişkinlerde yaşlanmaya bağlı dejeneratif süreçlerin bir sonucu olabilir. Bazen gençlerde omurganın kalıtsal sorunları ya da travma sonucunda da görülebilir. Genellikle bel ağrısı ile görülür. Kayma eğer sinirler üzerinde bir baskı oluşturursa bacak ağrısı ortaya çıkabilir.


1. Bel kaymasının bulgu vermesi her zaman beklenmez; bazı hastaların bellerinde ciddi kayma olmasına karşın şikayetleri olmaz
2. Bel ve/veya bacaklarda ağrı ve hissizlik
3. Bacaklarda güçsüzlük, kramplar
4. Nadiren mesane yada dışkılama kontrolünün bozulması
5. Bulgular genellikle uzun zaman ayakta durmak yada yürüme sonrasında artar
6. Bulgular arada azalabilir ama zaman içinde kötüye gider
7. Bacaklardaki güçsüzlüğe, uyuşukluk ve ağrıya bağlı olarak gittikçe kısalan yürüme mesafesi

Yetişkinlerde
1. Yaşlanma ile dejeneratif değişiklikler
2. Romatizmal değişiklikler
3. Disk dejenerasyonları
4. Omurga eklemlerinin sorunları


Çocuklarda
1. Atletik aktivitelere bağlı olarak geçirilen travma
2. Kalıtsal sorunlar
3. Omurganın istmus kısmındaki sorunlar

Tıbbi tedavi, ilaç kullanımı, fizik tedavi yöntemleri, korse kullanımı öncelikle denenebilir. Bu yöntemlerin yararlı olmaması durumunda cerrahi tedavi düşünülebilir. Cerrahi tedavi omurganın kaymış bölümünün enstrumanlar ile tesbit edilerek desteklenmesine yöneliktir.

Bel ağrılarının büyük çoğunluğunda kemik yapının görülmesinde yarar vardır. Röntgen filmlerinde omur kemiklerinde kırıklar, tümörlere ait değişiklikler, kemik erimesi, kireçlenmeye ait bulgular, omurların birbirleriyle olan ilişkileri görülecektir. Eğer kanser öykünüz, ateş, diyabet veya kimi tıbbi sorunlarınız varsa ya da tedaviye karşın bel ağrınız geçmiyorsa, doktorunuzun bazı ileri tetkikleri sizden istemesine neden olacaktır. Bu tetkikler arasında tomografi ve MRG sayılabilir. Gerçek tanı şikayetiniz, hikayeniz, muayene bulgularınız ve yapılan tetkiklerin neticesinde konabilecektir.

İyileşme süresi:
Bel ağrısında zaman içinde tedaviyle ağrı azalacaktır. Olguların %50’si ilk 2 hafta içinde, %80’i ise ilk 6 haftalık sürede iyileşmiş olacaktır. Ama ne yazık ki bu hastaların %30’unda zaman içinde yeniden bel ağrısı atakları olması beklenmektedir.

Muhtemel tedavi seçenekleri:
Tıbbi tedavi yöntemleri, ilaç tedavisi, omurgaya enjeksiyonlar ve fizik tedavi yöntemleri yada cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Cerrahi, tedavide hasta ve hastalığın durumuna göre, açık klasik cerrahi yöntemler, endoskobik ve mikroskobik cerrahi yöntemler, enstrumantasyonlar uygulanabilir. Tedavinin seçiminde hastalığın tanısı, hastalığın derecesi, hastanın günlük yaşantısını nasıl etkilediği ve ihtiyaçları, hekimin yaklaşımı ve tecrübesi önemlidir.