Kemik erimesi diğer adıyla osteoporoz genellikle menopoz sonrası dönemde kadınlarda ortaya çıkan bir durum olmakla beraber, erkeklerde de görülebilir. Kemik yoğunluğunun azalması, kemiklerin zayıflaması ve kemik yapısında bozulmalarla birlikte seyreder. Bu bozulma sonucunda kemik zayıflar ve ciddi bir travma olmadan (market torbalarını alırken ya da yatakta yuvarlanırken bile) kırılabilir hale gelir. Kemik erimesi özellikle omurgada ve kalça kemiklerinde görülür. Kemik dayanıklığının azalması, küçük bir travma sonrasında omurga kemiklerinin kırılmasına yol açabilir. Bu kırıklar çok ağrılı olur ve genellikle omurganın öne doğru kamburlaşmasıyla iyileşir (kifoz).1. Kırık kemik bölgesinde ani başlayan keskin ağrı
2. Yükseklik kaybı
3. Omurganın anormal eğilerek kambur hale gelmesi

1. Vitamin D eksikliğine bağlı olarak kalsiyum kaybı
2. Menopoz
3. Orta derecede travma
4. Yaşlılık
5. Aile hikayesi

1. Kemik erimesi %80 oranında kadınlarda görülmektedir. Kadınlarda erkeklere göre daha büyük oranda kemik erimesi beklenir. Kadınların yarısında, erkeklerin sekizde birinde hayatları boyunca kemik erimesine bağlı kırıklar görülmektedir.
2. 50 yaşından sonra, kadınlarda ve erkeklerde, her yıl kemik kitlesinin %0.5’i kaybolmaktadır.
3. Eğer ailenizde kemik erimesi varsa siz de %50 ile %80 arasında değişen oranlarda kemik erimesi riskine sahipsiniz.
4. Kadınlarda menopoz sonrasında kemik kaybı artmaktadır.
5. Sigara kullanımı.
6. Alkol ve kafein tüketimi.
7. Yetersiz miktarda kalsiyum ve D vitamini alımı (D vitamini kalsiyum emilimini sağlar) ile kötü beslenme.

Tıbbi tedavi, ilaç kullanımı, fizik tedavi yöntemleri, korse kullanımı öncelikle denenebilir. Bu yöntemlerin yararlı olmaması durumunda cerrahi tedavi düşünülebilir. Cerrahi tedavi, omurganın çökmüş bölümünün enstrumantasyonlarla desteklenmesi ya da içerisine akrilik çimento enjeksiyonuyla (vertebroplasti ve kifoplasti) yapılabilir.